Adile Naşit Kimdir?

1975 yılında “Hababam Sınıfı” filminde Hafize Ana rolüyle bildiğimiz sahne adıyla Adile Naşit’in asıl adı Adela Özcan olup evlendikten sonra ise Adela Keskiner olmuştur.

Adile Naşit Kimdir?

1975 yılında “Hababam Sınıfı” filminde Hafize Ana rolüyle bildiğimiz sahne adıyla Adile Naşit’in asıl adı Adela Özcan olup evlendikten sonra ise Adela Keskiner olmuştur. Masalcı Teyze, Adoş ve Adile Ana olarak bilinen Türk televizyon ve dizi oyuncusu 1930 yılının haziran ayında Komik-i Şehir Naşit lakaplı komedyen Naşit Özcan ve Ermeni tiyatro oyuncusu Amelya Hanım’ın kızı olarak sanat dolu bir ailede dünyaya gelmiştir. Adile Naşit, ağabeyi Selim Naşit Özcan gibi ünlü bir tiyatro sanatçısıdır. Hatta eğitim hayatını babasını kaybettiği 14 yaşında bırakmış ve tiyatro hayatına hızlı bir geçiş yaparak İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’na 1944 yılında katılmıştır. Sonrasında “Her şeyden Biraz” adlı oyunda Halide Pişkin’in grubuyla İstanbul’un çeşitli yerlerinde sahne aldı. Bu turne ona Muammer Karaca tiyatrosunun kapılarını açtı. 1947 yapımı Seyfi Havaeri’nin yönetmenliğini yaptığı “Yara” filmiyle sinema hayatına ilk adımını atmıştır. 1950 yılında kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan Ziya Keskiner ile ilk evliliğini yapmış ve bir oğulları olmuştur. Ancak 1966 yılında geçirdiği kalp ameliyatı sonrasında komaya girip vefat etmiştir. Vahi Öz ve komedyen Aziz Basmacıyla birlikte kurdukları topluluklarda 1948 ile 1951 yılları arasında turnelerde çalıştıktan sonra 1954 yılında tekrar Muammer Karaca tiyatrosunda görev almaya başladı ve 6 yıl burada çalıştı.

 

1961 yılında ağabeyi ve eşi Zeki Keskiner ile birlikte kurdukları tiyatro 1963 yılında dağıldı. Aynı yıl “Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü” tiyatrosuna katıldı ve 1975’e kadar burada çalıştı. 1976 yılında ise “İşte Hayat” filmi ona Uluslararası Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştır. Bu sayede Uluslararası Sanat Gösterilerinin müzikal ve tiyatrolarında görev almaya başlamıştır. Sonrasında TRT’de çocuklar için yayımlanan “Uykudan Önce” adlı programda Masalcı Teyze olarak hikâye ve masal anlatmaya başlamıştır. 1983 yılında 4 yıl süren evliliğini, magazinden gizli Cemal İnce ile yapmıştır. 1985 yılında tiyatro oyunlarında ve sinemalarda canlandığı anne tiplemeleri ve kendini çocuklara adaması nedeniyle “Yılın Annesi” ödülünü aldı. 1987’de ise bağırsak kanseri nedeniyle gözlerini hayata yumdur. Yaşamına birçok tiyatro oyunu ve film sığdırarak sanat dolu bir yaşam sürmüştür. Lüküs Hayat, Kahpe, Abbas Yolcu, Vur Patlasın Çal Oynasın, Gece Kuşu Zehra, Şabanoğlu Şaban, Köşe Kapmaca, Renkli Dünya, Davaro, Dolap Beygiri, Adile Teyze, Şaşkın Ördek, Kuzucuklarım ve Aile Pansiyonu gibi komedi ağırlıklı elliden fazla filmde rol almıştır.

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1