Cüneyt Arkın Kimdir?

Yeşilçam’ın en yakışıklı jönlerinden sahne adıyla Cüneyt Arkın’ın gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olarak karşımıza çıkıyor.

Cüneyt Arkın Kimdir?

Yeşilçam’ın en yakışıklı jönlerinden sahne adıyla Cüneyt Arkın’ın gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olarak karşımıza çıkıyor. Oyunculuğun yanında yapımcılık, senaristlik ve yönetmenlik yapan Arkın 1937 yılının eylül ayında Eskişehir’de doğmuştur. Nogaj Türklerinden olan ve Kurtuluş Savaşı askerlerinden Hacı Yakup Cüreklibatır’ın ve Halise Cüretlibatır’ın 13 çocuğundan biri olarak aileye katıldı. Dönemdeki ekonomik yetersizlikler, bilinçsizlikler ve sağlık koşullarından dolayı 10 kardeşini toprağa vermiştir. Üçkardeş olarak yaşamına devamına etti ve kendinden büyük iki ablası vardır. İlkokulu Eskişehir Necatibey İlkokulu’nda, ortaokulu Eskişehir Ortaokulu’nda ve liseyi de Eskişehir Lisesi’nde bitirmiştir. Üniversite eğitimini ise 1962 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden doktor olarak mezun olmuştur. Aynı yıl askerliğini yedek subay göreviyle Eskişehir’de yapmıştır. Usta oyuncunun yakışıklılığı, askerlik görevini yaparken 1963 yılında çekimleri süren Şafak Bekçileri filminin yönetmeni Halit Refik’in dikkatinden kaçmamıştır. Ardından 1963’te Artist Dergisinde düzenlenen yarışmada birinci olduktan sonra Halit Refik tekliflerde bulunmuştur. Arkın da teklifi kabul ederek oyunculuğa başlamış ve iki yıllık süre boyunca yaklaşık otuz filmde rol almış. 

1964 yılında dört yıl sürecek olan evliliğini Doktor Güler Mercan ile yapmış ve Filiz adında bir kızı olmuştur. Aynı yıl oynadığı “Gurbet Kuşları” filmindeki kavga sahnesiyle dikkat çekmiş ve Medrano Sirki’nde aldığı altı aylık akrobasi eğitiminden sonra bu zamana kadar rol aldığı duygusal ve romantik filmlerin aksine aksiyon filmlerinin aranan jönü olmuştur. Battalgazi ve Malkoçoğlu gibi tarihi karakterlerin işlendiği film serinlerinde başrol olarak rol almıştır.1968 yılında Betül Işıl ile dünya evine avantür oyuncusunun Murat ve Kaan isimli iki erkek çocuğu doğmuştur. Ömer Lütfi Akad’ın yönetmenliğini yaptığı 1972 yapımı “Yaralı Kurt” filmindeki Ali rolüyle 4. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmasına rağmen 12 Eylül Darbesinin siyasi baskısıyla “Baba” filmindeki rolü ile ödülü almaya hak kazanmasına rağmen Yılmaz Güney’e verilmemesi üzerine kendine verilince ödülü reddetmiştir. Türkiye’nin kült filmlerinden “Dünyayı Kurtaran Adam” isimli 1982 yapımı filmdeki rolüyle seyircileri yine etkileşmiştir. İnsanlar Yaşadıkça, Mağlup Edilemeyenler, Ölüm Savaşçısı, Vahşi Kan ve Hakanlar Çarpışıyor gibi birçok filmde oynamasının yanı sıra Serseri ve Bizim Ev gibi dizilerde de rol almıştır.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0