Gülşen Bubikoğlu Kimdir?

Türk sinemasının güzellerinden Gülşen Bubikoğlu oyunculuğu ve zarifliğiyle dönemin hem genç erkeklerinin hem genç kızlarının beğenisini kazanmıştır.

Gülşen Bubikoğlu Kimdir?

Türk sinemasının güzellerinden Gülşen Bubikoğlu oyunculuğu ve zarifliğiyle dönemin hem genç erkeklerinin hem genç kızlarının beğenisini kazanmıştır. 1964 yılının aralık ayında Şennur Candır’ın kızı olarak İstanbul’da doğmuştur. Kendisi gibi oyuncu olan Nilgün Bubikoğlu Kemal Sunal ile yaptığı işlerden bilinmektedir. İlkokul dönemlerinde ailesi boşandığı için birçok okul değiştirmek durumunda kalmıştır. Eğitim hayatını İstanbul’da tamamlayarak Fatih İlkokulu’ndan, Kadıköy Ortaokulu’nda ve Fatih Lisesi’nden mezun olmuştur. Sonrasında ise bir yıl süreyle dil, dans ve mankenlik eğitimini Özel L.C.C. Lisan ve Kültür Merkezi’nde almıştır. Önceleri Kelebek Mecmuasınca düzenlenen fotoroman yarışmasına katılmış ve Sanat Güneşi olarak tanıdığımız Zeki Müren ile “Ak Tebessüm” fotoromanında yer almıştır. Ses Mecmuasının 1973 yılında düzenlenen artist seçmeleri sayesinde sinemayla tanışan oyuncu kariyerine bu alanda yön vermeye karar verdi. Yarışma sayesinde Ertem Eğilmez, Türker İnanoğlu ve İrfan Ünal gibi yapımcılarla tanışma fırsatını yakaladı. 1973 yılında İnanoğlu’nun teklifi üzerine Erler Film’in yapımcılığını üstlendiği ve büyük beğeni toplayan ilk filmi olan “Yaban” da başrol olarak oynamıştır. Ertesi yıl ise günümüzde de hala devam eden evliliğini Türker İnanoğlu ile yapmış ve bu evliliklerinden üç yıl sonra Zeynep adında kızları dünyaya gelmiştir.

1975 yapımı “Ah Nerede” filmiyle Adile Naşit, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Hulusi Kentmen gibi dönemli önemli oyuncularıyla çalışmıştır. Duygusal, komedi ve dram gibi çeşitli filmlerde yer alan ceylan gözlü Bubikoğlu Kuveyt, Macaristan, Cannes ve Moskova isimli uluslararası film festivallerinde de ülkemizi birçok kez temsil etti. Üçkâğıtçılar, Mücevher Hırsızları ve Baş belası filmleriyle İtalyan yapımcılarla çalışma fırsatını yakaladı. 1981’de çekimine başlanan “Gırgıriye” filmindeki Gülliye rolüyle başarı yakalamış ve halkın hayranlıkla izlediği “Gırgıriyede Şenlik Var”, “Gırgıriyede Cümbüş Var” ve “Gırgıriyede Seçim Var” adlı devam serilerinde oynamıştır. Halit Refiğ’’in yönetmenliğini üstlendiği 1987 yapımı “Kurtar Beni” adlı Talat Bulut ile başrolünü paylaştığı filmdeki Ayten rolü ile 25. Antalya Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. 1990 yılında Ümit Efekan’ın yönettiği “Madde 438” filminde Naciye Tuna olarak rol almıştır. Bizim Kız, O Kadın, Leyla ile Mecnun, Alev Alev, Paramparça, İşte Bizim Hikâyemiz, Zirvedekiler ve affet Beni Hocam isimli kırktan fazla yapımda rol aldı.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0