Kartal Tibet Kimdir?

Gönüllerde Tarkan olarak yer etmiş senarist, yönetmen ve oyuncu olan Kartal Tibet 1938 yılının ocak ayında başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Kartal Tibet Kimdir?

Gönüllerde Tarkan olarak yer etmiş senarist, yönetmen ve oyuncu olan Kartal Tibet 1938 yılının ocak ayında başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası ve annesi senelerce coğrafya, tarih alanında öğretmenlik yapan Tibet ailenin ilk çocuğudur. Babası meslek değiştirerek avukat olmuş ve sonrasında eşinden ayrılmış ancak bir süre sonra barışarak tekrar evlenmişlerdir. Daha ilkokuldayken yeteneği fark edilen jön 10 yaşında Radyo Çocuk Kulübü’nün Ayşe Abla piyesinde rol almıştır. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarında şiir yarışmalarında çok kez birincillik elde etmiştir. Beden Eğitimi Bölümü ile üniversite eğitime başlamış ancak sonrasında hukuk fakültesine geçerek bu bölümden mezun olmuştur. 1960 yılında ise keyifle okuduğu Ankara Üniversitesi'nin Devlet Konservatuarı’nda Tiyatro Bölümünü bitirdi. 61’de kurduğu Ankara’nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi’nde 16 piyeste oynadı ve bunlardan 4 tanesini de kendisi yönetti. 1963 yılında Gündüz Sencer ile olan evliliğinden Kanat isimli bir oğlu ve Kumru isimli bir kız çocuğu olmuştur. Sonrasında ise 1965 yılında ilk sinema filmi çizgi romandaki karakterden uyarlanan “Karaoğlan- Altay’dan Gelen Yiğit” filminde başrol olarak oynamıştır. Toplanan beğeniler sayesinde 1966 yılında Karaoğlan- Baybora'nın Oğlu ve Karaoğlan- Camoka'nın İntikamı, 1967 yılında Karaoğlan- Bizanslı Zorba ve Karaoğlan- Yeşil Ejder , 1972 yılında ise Karaoğlan Geliyor adlı beş adet devam filmi çekilmiştir.

Yakışıklı Yeşilçam aktristi 1969 yılında Zengin Burak tarafından yaratılıp sinemaya uyarlanan herkesin bildiği meşhur “Tarkan” Filminde rol almıştır. Filmin gösterdiği başarı sayesinde 1976’da oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başladığı “Tosun Paşa” filmine kadar; 1970 yılında Tarkan- Gümüş Eyer, 1971 yılında Tarkan- Viking Kanı, 1972 yılında Tarkan- Altın Madalyon ve son olarak 1973 yılında Tarkan- Güçlü Kahraman şeklinde çekilen dört devam filminde başrol olarak rol almıştır. Çalıkuşu, Yiğit Kanı, Bir millet Uyanıyor, Siyah Gül, Paşa Kızı, Kanunsuz Toprak, Son Hatıra, Namus Fedaisi gibi yaklaşık 120 filmde oynadı. Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Şark Bülbülü, Gol Kralı, Davaro, Ortadirek ve Keriz gibi altmıştan fazla filmin yapımcılığını üstlendi. Annem Annem, Samanyolu, Süper Baba ve Hayat Güzeldir adlı o dönemde çok beğenilen televizyon dizilerini çevirdi. Ve kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülmüştür.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0