Kemal Sunal Kimdir?

Türk sinema tarihinin en bilinen oyuncularından Ali Kemal Sunal 1944 yılının ağustos ayında dar gelirli bir ailenin en büyük çocuğu olarak İstanbul’da doğmuştur.

Kemal Sunal Kimdir?

Türk sinema tarihinin en bilinen oyuncularından Ali Kemal Sunal 1944 yılının ağustos ayında dar gelirli bir ailenin en büyük çocuğu olarak İstanbul’da doğmuştur. Kendinden küçük iki erkek kardeşi olan Sunal, Mimar Sinan İlkokulu’nda okumuş ve Vefa Lisesi’nden 11 yılda mezun olmuştur. Marmara Üniversitesi’nde başladığı İletişim Fakültesi Radyo Televizyon bölümüne 1980’de yaşanan 12 Eylül Darbesi nedeniyle ara vermiştir. Eğitimi süresince elektrikçide çırak olarak ve Emayeteş Fabrikası’nda çalışmıştır. 1975’te Gül Sunal ile evlenmiş ve bu evliliğinden Ali Sunal ve Ezo Sunal isimli iki çocuğu olmuştur. 35 yaşına geldiğinde yani 1979 yılında askerlik görevini, bölüğün düzenini bozduğu düşünüldüğü için eğitimlere katılmasına izin verilmediğinden çeşitli bölüklerde yapmıştır. 1992 yılında çıkan öğrenci affıyla üniversiteye geri dönmüş ve 1995’te “TV’de ve Sinema ’da Kemal Sunal Güldürüsü” teziyle mezun olmuştur. Aynı yıl yüksek lisans sınavını kazanmış, 1998 yılında aynı tezini geliştirerek yüksek lisans derecesiyle mezun olmuştur. Yeşilçam’ın en sevilen oyuncularından Sunal, 2000 yılında uçakta geçirdiği kalp krizinden dolayı hayata gözlerini yummuştur.

Tiyatro hayatına amatör olarak lise hayatında başlayarak “Zoraki Tabip” adlı oyunda rol almıştır. Ulvi Araz, Ayfer Feray, Kenterler ve Devekuşu Kabare Tiyatrolarında görev aldıktan sonra ünlü sinema yönetmeni Ertan Eğilmez tarafından keşfedilmiştir. Ardından ilk sinema filmi olan 1972 yapımı “Tatlı Dilim” rol almıştır. Ertesi yıl Kayseri şiveli yolcu rolü ile Canım Kardeşim filminde oynamıştır. Herkesin beğenisini genelde oynadığı kötülüklerin karşısında duran, güler yüzlü, saf ve iyi adam rolleriyle kazanmıştır. Daha çok komedi filmlerinde rol almış olsa da dram filmlerinde birçok rolü mevcuttur. Onlarca tiyatroda rol almış Sunal’ın Fadik Kız, İspinozlar, Deli İbrahim, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Fermanlı Deli Hazretleri, Yaz Bitiyor, Gergedan ve Dev Aynası adlı tiyatro oyunları en bilinenleri arasındadır. Yalancı Yarim, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Salako, Şaşkın Damat, Hanzo, Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Sahte Kabadayı, Şabanoğlu Şaban, Çöpçüler Kralı, Köşeyi Dönen Adam, Kibar Feyzo, İnek Şaban, Avanak Apti, Korkusuz Korkak, Bekçiler Kralı, Zübük, Gol Kralı, Çarıklı Milyoner, Postacı, Sosyete Şaban, Tarzan Rıfkı, Varyemez ve sekseni aşkın birçok filmi yaşamına sığdırmıştır. 1977 yılında “Kapıcılar Kralı” filmiyle 14. Antalya Film Festivali’nde 1989 yılında “Düttürü Dünya” filmiyle 2. Ankara Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu seçilmiştir.

Tepkiniz Nedir?

like
3
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0