Tarık Akan Kimdir?

Tarın Akan sahne adıyla bilinen ve gerçek adı Tarın Tahsin Üregil olan yakışıklı Yeşilçam oyuncusu 1949 yılının aralık ayında albay bir babanın üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Tarık Akan Kimdir?

Eğitim hayatı çeşitli şehirlerde geçiren Akan, ilkokulu Kayseri’de, ortaokul ve liseyi İstanbul’da okumuştur. Üniversite eğitimini ise Yıldız Teknik Üniversitesi makina mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Televizyon sektörüne geçmeden önce geçimi sokak satıcılığı ve cankurtaranlık yaparak sağlamıştır. Gazetecilik Yüksek Okulu mezuniyetinden sonra Ses mecmuası tarafından 1970 yılında düzenlenen Sinema Artist Yarışması’nda birinci oldu. Yarışmaya katılma hikâyesi ise; arkadaşı Zeki ile kahvede otururken arkadaşının “Yakışıklı adamsın. Ses dergisinin yarışmasına katılsana, birinciye 7500 lira veriyorlar” demesi üzerine gerçekleşmiştir. Bu birincilik sayesinde sinema kapıları Akan’a sonuna kadar açıldı. 1978 ile 1981 yıllarında sıkıntı çeken sinema sektörü nedeniyle Akan bu süreyi değerlendirmiş ve 1979 yılında Denizli’de yedek subay olarak askerlik görevi yapmıştır. Döndükten sonra ise bir süre geçimini satın aldığı ticari taksiyi kiralayarak sağlamıştır. 80’lerde yaşanan 12 Eylül darbesinde yurtdışı konserinde devletin itibarını zedelediği öne sürülerek yargılanmış ve 2,5 ay hapis cezası almıştır. Hatta 2002 yılında yayımladığı “Anne Kafamda Bit Var” adlı kitabında hapiste yaşadıklarını anlamıştır. Üç çocuğunun doğduğu ve üç yıl süren evliliğini elektronik mühendisi Yasemin Erkut ile 1986 yılında magazinden uzak kalarak yapmıştır.  

Film hayatına 1971’de Metin rolüyle Ekrem Bora ve Filiz Akın’ın başrol olduğu “Emine” filminde küçük bir rol ile başlamıştır. Ardından Yeşilçam’a adımını Murat Sayman rolünde oynadığı Münir Özkul ve Fatma Girik’in başrol oynadığı “Solan Bir Çiçek” filmiyle atmıştır. İlk defa başrol olarak ekranlarda yer alan Ertan Eğilmez’in yönettiği diğer başrolün Hülya Koçyiğit olduğu “Beyoğlu Güzeli” filmi 1972 yılında vizyona girmiştir. Bu film sayesinde herkesin gönlünde Damat Ferit olarak yer etmiş ve ardından birçok filme Ferit rolüyle oynamıştır. Selvi boylu Tarık Akan’ın oynadığı onlarca filmden bazıları; Tatlı Dilim, Canım Kardeşim, Yeryüzünde Bir Melek, Yalancı Yârim,  Mavi Boncuk, Ah Nerede, Ateş Böceği, Delisin, Çapkın Hırsız, Hababam Sınıfı, Gülüm, Karartma Geceleri ve Bizim Aile yapımlarıdır. Ardından Sürü ve Adan filmlerinde 17. Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu seçilmiştir. Yapımcılığını da üstlendiği ilk film olan Üçüncü Göz 26. Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almıştır.1992 yılında Kuray karakteriyle “Taşların Sırrı” dizisinde ilk defa dizi oyunculuğu yapmış olup Koçum Benim, Gece Yürüyüşü ve Ah İstanbul dizilerinde başrol olarak oynamıştır.

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
4
funny
1
angry
0
sad
1
wow
0