Türkan Şoray Kimdir?

1945 yılının haziran ayında doğan oyuncu, yapımcı ve senarist olan Türkan Şoray, Yeşilçam filmleri sayesinde aldığı Sultan lakabıyla gönüllerde taht kurmuştur.

Türkan Şoray Kimdir?

1945 yılının haziran ayında doğan oyuncu, yapımcı ve senarist olan Türkan Şoray, Yeşilçam filmleri sayesinde aldığı Sultan lakabıyla gönüllerde taht kurmuştur. Devlet Demiryollarında Çalışan memur Halit Şoray ve ev hanımı annesi Meliha Şoray’ın ilk kızı olarak dünyaya gelmiştir. Ünlü oyuncunun iki kız kardeşinden biri olan Nazan Şoray şarkıcılık yapmasının yanı sıra ablası gibi oyunculuk da yapmıştır. Eğitim hayatına Rami Taş Mektebi’nde başlamış ancak Feriköy İlkokulu’ndan ve sonrasında Fatih Kız Lisesi’nden mezun olmuştur. 1954’de ailesi boşanmıştır. Şoray kardeşleri ve annesiyle birlikte İstanbul’un Karagümrük semtine taşınmıştır. Aynı yıllarda gittiği bir film setinde Türkan İnanoğlu tarafından beğenilmiştir. 1960 yılında İnanoğlu’nun “Köyde Bir Kız Sevdim” adlı filminde Baki Tamer ile birlikte başrol olarak oynamıştır. 1964’te Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı erkek başrolünün Ekrem Bora olduğu “Acı Hayat” filminde Manikürcü Nermin olarak rol almıştır. Bu film ona aldığı ilk ödül olan Antalya Altın Portakal En İyi Kadın Oyunculu ödülünü kazanmıştır. 1968 yılında ise Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşeli Vadi hikâyesinden esinlenen “Vesikalı Yârim” filminde oynadığı başrol ile ikinci altın portakal ödülünü kazandırmıştır.

1962 yılında Galatasaray Futbol Takımının eski asbaşkanı Rüçhan Adlı’yla 20 yıllık ilişkilerinde birçok defa ayrılıp barışmışlardır. Ancak Adlı eşinden boşanmamış ve bu nedenle Şoray birlikteliklerine son vermiştir. 1995 yılının ağustos ayında Rüçhan Adlı hastaneye kaldırılan Adlı'yı son anlarında yalnız bırakmamıştır. 1983’te ünlü tiyatro oyuncularında Cihan Ünal ile dünya evine girmiş ancak evlilikleri çok uzun sürmemiştir. 1987 yılında ayrılmış olan çiftin kızı dünyaya gelmiş ve adını Yağmur koymuşlardır.

Kariyeri boyunca iki yüzden fazla filmi bulunan güzel oyuncu birçok dizide de rol almıştır. Hayatımın Kadınısın, Akad Sineması, Gönderilmemiş Mektuplar, Nihavend Mucize, Şahmaran, Menekşe Koyu, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu, Hayallerim, Aşkım ve Sen, Tatlı Nigar, Sultan, Selvi Boylum, Al Yazmalım, İnce Memed Vuruldu, Gazi Kadın / Nene Hatun, Cemo, Gülüm, Dalım ve Çiçeğim gibi birçok filmde rol almıştır. Yer aldığı diziler ise; Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam, Altın Kızlar, Vurgun (I), Aşk Yeniden, Cemile, Tatlı Hayat, İkinci Bahar, Aynalar, Bir Aşk Uğruna, Tatlı Betüş ve Gözlerinde Son Gece adlı yapımlardır.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0