Yeşilçam Sinemasının Az Bilinen Gerçekleri

1960 senesinde başlayıp 1980’lere kadar etkisini devam ettiren Yeşilçam Sineması’ndan önceki dönem tarihi olarak “Tiyatrocular dönemi” ne denk gelmektedir.

Yeşilçam Sinemasının Az Bilinen Gerçekleri

1960 senesinde başlayıp 1980’lere kadar etkisini devam ettiren Yeşilçam Sineması’ndan önceki dönem tarihi olarak “Tiyatrocular dönemi” ne denk gelmektedir. Kimi tiyatrocular bu yeni döneme inandıkları ve savaş verdikleri tiyatro uğruna karşı çıkmış ve Yeşilçam yapımcıları tarafında teklif edilen rolleri geri çevirmişlerdir. Bir kısmı tiyatrocular ise yapımcıların tekliflerini kabul etmiş ve Yeşilçam sinemasında boy göstermişlerdir. Yeşilçam sineması tarafından 1952 yılında çekilen ve Lütfi Ömer Akad’ın yönetmenliğini yaptığı, yakışıklı jönlerden Ayhan Işık’ın Nazim rolüyle başrolünü oynadığı “Kanun Namına” isimli film olarak karşımıza çıkar. Kanun Namına filmi birçok alanda ülkemizde ilk olmuştur. Bunlardan biri ilk çağdaş Türk polisiye yapım olması diğeri ise sinemasal anlatımın ilk örneği olmasıdır. Günümüzde oyuncu olmak menajerlik ve ajans sistemleri sayesinde oldukça kolay. Ancak eskiden bu kolaylıklar yoktu. Oyuncular o dönemlerde çıkan Kelebek veya Ses gibi çeşitli mecmuların yarışmalarına katılarak kendilerini tanıtıp, yeteneklerini gösteriyorlardı. Yeşilçam sineması öncesinde yılda en fazla 30 civarı film çekilirken Yeşilçam döneminde yılda 50’yi aşkın film çekildi.

Türk Sinema tarihide uluslararası yapılan festivallerde ödül alan ilk film Necati Cumalı’nın aynı adlı hikâyesinden esinlenen Metin Erksan’ın yönettiği ‘Susuz Yaz’ filmi 1963 yılında çekilmiştir. Başrollerinde Hülya Koçyiğit’in ve Etol Taş’ın oynadığı film Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünün sahibi olmuştur. Türk sinema tarihinde yer etmiş olan “sarışın kadından başrol kadın olmaz” algısını yıkarak sarışın oyunculara öncülük eden güzel oyuncu Filiz Akın’dır. Yetenekli oyuncu başrol olarak birçok filmde rol aldı. Türk sinemasında dublajsız filmlerin öncülüğünü yapan isimler Çolpan İlhan ve Sadri Alışık’tır. Dündün bugüne yaklaşık 350 Yeşilçam Filmi çekilmiş ve sinemalarda gösterilmiştir. Özlemle andığımız besteci ve şarkıcı Barış Manço hayatı boyunca tek bir filmde yer almıştır. !975 yapımı “Baba Bizi Eversene” adlı filmde başrol olarak oynamıştır. Türk sinema sanatçılarından Mürüvvet Sim’in bir film setinde anlattığı hayat hikâyesinden esinlenilerek 1969 yılında Türker İnanoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Yumurcak” filmi çekilmiştir. Yeşilçam filmlerinde fabrikatör ve tonton baba rolleriyle ünlenen Hulusi Kentmen klasik müzik aşığı bir kemanist ve aynı zamanda denizci astsubay idi.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1